Karma a splácanie karmického dlhu

Autor: Katarína Kralovičová | 28.7.2011 o 6:00 | Karma článku: 7,04 | Prečítané:  2315x

Veríte v karmu a splácanie karmického dlhu?  Čo je to vlastne karma? Karma je dôsledok našich predošlých činov, ktoré sa musia prejaviť, lebo každá akcia vytvára reakciu.  

Sri Chinmoy „Človek je to, čo urobil alebo čo robí, jeho dielo je materský život, v ktorom sa rodí; t. j. človek svojim konaním určuje, kde, v akom materskom živote sa opäť narodí. Karman je tak vlastne označením transcendentného zákona, ktorý určuje, že človek bude v ďalšom živote žať to, čo zasial v predošlom. Z údelu človeka, dobrého alebo zlého, možno teda podľa názoru Indov vyčítať, ako konal v predchádzajúcom živote."

Karma existuje kvôli rozvoju duše. Čokoľvek robíme, hovoríme alebo si myslíme, je karma. Zákon, ktorý riadi vesmír, sa nazýva zákon karmy. Je spojovníkom medzi všetkým, čo predchádzalo a všetkým, čo nasleduje. Je obohacovaná skúsenosťami, ktoré človek získava prostredníctvom zákona karmy.

Podľa karmy je odpykanie viny v živote, v ktorom vznikla ľahšie, pretože človek vie za čo pyká. Zakrývanie viny a vyhýbanie sa jej odčineniu sa prenáša do ďalších životov a jej odpykanie je o to ťažšie. Človek však nepyká len za zlé činy a úmysly, ale aj za neúmyselné ublíženie spôsobené neznalosťou, za odsúdenie konania iných, ktorých pohnútky nepozná. Spoznať všetky príčiny karmy je veľmi ťažké, lebo bývajú rozmanité. Karma môže byť aj pozitívna pričom ide o znásobenú žatvu minulých činov. O pozitívnej karme sa hovorí, ak má človek úspech, bohatstvo, výhru bez toho, že by použil prílišnú námahu na ich získanie. Taktiež pojem karma  môže znamenať úlohu, poslanie, s ktorým sa človek rodí, aby priniesol nové poznatky a pomoc ľudstvu. Je určená ešte pred vtelením.

Ako prebieha splácanie karmického dlhu?

  • Človek pocíti rovnaké účinky svojich minulých chýb sám na sebe  - "oko za oko, zub za zub".
  • Ak sa človek zlepší skôr ako ho zastihnú spätné účinky karmy, prejavia sa len mierne -  symbolické odpykanie.

Čistá a hlboká láska k človeku, i keď je neopätovaná, človeka povznáša a zdokonaľuje tak, že zabúda na seba a stáva sa nezištne dávajúcim a dobrým, zbavuje ho mnohých vín z  minulosti. Úsilie o dobro. Keď človek všetko, čo koná, podriaďuje čistým úmyslom, slabnú vlákna negatívnej karmy a začne sa tvoriť nová a čistá.

V súvislosti so splácaním karmického dlhu je nutné spomenúť aj zrýchlenú karmu. Keď sa človek dá na cestu k zdokonaleniu, cíti sa zrazu napadnutý oveľa väčším zlom, než pociťoval predtým. Nastáva tu zrýchlené očisťovanie, ktoré sa prejavuje zvýšeným množstvom negatívnych vplyvov a udalostí. Vďaka zrýchlenému očisťovaniu človek miesto odpykávania vín do konca života, trpí len pár rokov alebo kratšie.

Treba si uvedomiť, že prejavy karmy, ktoré nazývame aj osudovými ranami, ktoré človek v živote utŕži, si vyvolal každý človek sám v niektorom svojom minulom živote určitým spôsobom konania alebo myslenia a dôsledky znáša neskôr. V minulých životoch nemáme pátrať. Keby sme si ich pamätali, mnohí by nevedeli odpustiť svojim blízkym zlo, ktoré im predtým spôsobili a tým by im nechtiac zabraňovali, aby ho mohli odčiniť. Človek, ktorý by si pamätal svoje minulé životy, žil by v súčasnom, len ako nezúčastnený pozorovateľ v odpykávaní viny alebo prijímaní dobra. Neprežíval by udalosti naplno v citových hĺbkach a výškach, takže jeho duša by sa nevyvíjala. Vrátila by sa do astrálu len v takej zrelosti, v akej z neho odišla. Jej úlohou je ale zdokonaľovať sa v každom živote práve prežívaním.

Na záver je nutné povedať, že ak by to bolo pre človeka užitočné, alebo nutné, pamätal by si minulé životy. Pre koho je prospešné, aby sa dozvedel budúcnosť alebo svoje minulé životy, dozvie sa to aj keby nechcel. Komu je to na prekážku, nedozvie sa to, aj keby chcel. Každý človek má svoju individuálnu karmu, ktorú druhý nemôže a nemá poznať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Dokonalosť bokom, treba sa dohovoriť - Fenomén bratislavskej viacjazyčnosti

Či človek prežije - vojnu, koncentračný tábor, vyhnanstvo -, záviselo často aj od toho, či ovláda jazyk, hovorí Jozef Tancer, autor knihy Rozviazané jazyky

EKONOMIKA

Daň z nehnuteľností narástla. Kde ľudia platia najviac?

V Novom Meste nad Váhom zaplatia ľudia na daniach až o 330 percent viac ako vlani.

KULTÚRA

Pixar nikdy nedobehneme, ale máme iné prednosti, hovorí autorka Lichožrútov

Drž sa ľudí, ale drž sa od nich ďalej! Pravidlo jeden pre ponožkožrúta.


Už ste čítali?