Sjögrenov syndróm – z lekárskeho pohľadu

Autor: Katarína Kralovičová | 12.2.2011 o 9:11 | (upravené 12.2.2011 o 9:35) Karma článku: 11,62 | Prečítané:  10777x

O tejto diagnóze som prvý krát počula, až si ma pán doktor posadil na stoličku a povedal, že ju mám. Dovtedy som netušila ani len, že niečo také môže existovať. Pri prvej rešerši som zistila, ako málo slovenských stránok a článkov existuje k tomuto ochoreniu. Hlavné zdroje ktoré som našla boli nemecké, švajčiarske a anglické. Vzhľadom k tomu musím konštatovať, že pacient s touto chorobu musí byť jazykovo zdatný, aby si vedel o danej chorobe niečo zistiť. Sjögrenov syndróm je definovaný ako chronické autoimunitné ochorenie.

O tejto diagnóze som prvý krát počula, až si ma pán doktor posadil na stoličku a povedal, že ju mám. Dovtedy som netušila ani len, že niečo také môže existovať. Pri prvej rešerši som zistila, ako málo slovenských stránok a článkov existuje k tomuto ochoreniu. Hlavné zdroje ktoré som našla boli nemecké, švajčiarske a anglické. Vzhľadom k tomu musím konštatovať, že pacient s touto chorobu musí byť jazykovo zdatný, aby si vedel o danej chorobe niečo zistiť. Sjögrenov syndróm je definovaný ako chronické autoimunitné ochorenie.

Sjögrenov syndróm je definovaný ako chronické autoimunitné ochorenie, bližšie na stránke http://sk.wikipedia.org/wiki/Sj%C3%B6grenov_syndr%C3%B3m. Ide o systémové ochorenie spojiva, pre ktoré je charakteristická predovšetkým znížená funkcia exokrinných žliaz. Na wikipédii charakterizované ako druhé najčastejšie autoimunitné ochorenie. 9x častejšie postihuje ženy vo veku 15 až 65 rokov.

Základnými prejavmi tohto ochorenia je suchosť slizníc (nedostatočné vylučovanie slinných a slzných žliaz), môžu byť postihnuté i žľazy zvlhčujúce dýchacie cesty, žalúdok, exokrinné žľazy podžalúdkovej žľazy a vaginálnej sliznice. Následkom bývajú opakované zápaly spojiviek, poškodenie a olupovanie vrchnej vrstvy rohovky, zvýšená potreba zapíjať suchú potravu vodou, suchý pálivý pocit v ústach a na jazyku, ústne kútiky a iné zápaly na ústnej sliznici.

Ak postihne tráviaci trakt vyvoláva nedostatok tráviacich štiav a chronický zápal slizníc pažeráka a žalúdka. Postihnutie podžalúdkovej žľazy obmedzuje vylučovanie tráviacich fermentov, ktoré pankreas produkuje a je spojené s nechutenstvom a poruchami trávenia. V oblasti obličiek je postihnutá najmä ich podkôrová tubulárna časť, kde sa z prefiltrovaného moču spätne vstrebávajú potrebné živiny a soli. Následkom je tzv. renálna acidóza, občas až renálny diabetes insipidus. Ak proces zasahuje i cievy, môžu byť poškodené i filtračné klbká (glomeruly) s následným obmedzením filtračných funkcií. Postihnutie ciev sa prejavuje v kožnej forme purpurou - drobnými bodkovými krvácaniami v podkoží. Býva sprevádzané hypergamaglobulinémiou. Ide o hypersenzitívnu vaskulitídu. Miernejším symptómom je tzv. Raynaudov syndróm, ktorý sa prejavuje chladnými končatinami, belením prstov v chlade, ktorý je spôsobený poruchou periférnej cirkulácie. Sprievodným znakom môže byť aj autoimunitný zápal štítnej žľazy, ktorý sa prejavuje najprv zvýšenou, potom zníženou funkciou štítnej žľazy a napokon poruchou jej štruktúry. Bolesti kĺbov a svalov môžu mať formu epizodicky sa vyskytujúcich artritíd, ktoré v niektorých prípadoch prejdú do chronicity, a tým i do ďalšieho ochorenia reumatoidnej artritídy.Z celkových prejavov sa objavujú slabosť, malátnosť, nechutenstvo, mierne zvýšenie teploty najmä večer a v noci.

Diagnostika primárneho Sjögrenovho syndrómu je pomerne obtiažna a v priebehu rokov bolo vytvorených viacero diagnostických kritérií. Medzi základné sa zaraďujú:

A) Symptómy a objektívne príznaky suchosti očí:
- pocit pálenia očných spojiviek, znaky zápalu spojiviek
- objektivizácia slzným (Schirmerovým) testom
- farbenie rohovky bengálskou červeňou - olupovanie rohovky
B) Symptómy a objektívne príznaky suchosti úst:
- nedostatok slín - objektivizácia slinným testom
- sonografické, sialografické alebo scintigrafické vyšetrenie slinných žliaz
- biopsia a histologické vyšetrenie slinných žliaz
C) Laboratórne vyšetrenie:
- pozitivita reumatického faktora
- pozitivita anti-SSA a SSB-protilátok
- pozitivita ANA-protilátok

(zdroj http://sjogrenovsyndrom.blogspot.com/ )

Liečba je dvojaká -systémová a substitučná. V popredí je sústredená substitučná liečba, ktorá odstraňuje vedľajšie príznaky a nahrádza chýbajúce vylučovanie žliaz. Základnými sú teda lokálne stimulátory sekrécie sĺz a slín, podporne operačne zákroky a liečbu sekundárnej infekcie - umelé slzy (kvapky, gél), umelé sliny (spreje, pasty, žuvačky), lubrikačné gély, lieky stimulujúce vylučovanie bronchiálnych, žalúdkových a pankreatických štiav, vitamíny a koenzým Q podporujúce regeneráciu slizníc. Pri kĺbových a svalových bolestiach sa podávajú nesteriodné antireumatiká a analgetiká, obvykle spolu s liekmi, ktoré majú ochranný vplyv na žalúdkovú sliznicu.  Medzi všeobecne opatrenia možno zaradiť napr. vyhýbanie sa suchému prostrediu v klimatizovaných priestoroch, veternému prostrediu, expozícii cigaretovému dymu a iným iritujúcim látkam. Vhodné je nosenie okuliarov s UV filtrom a neodporúča sa používanie kontaktných šošoviek, ktoré sa môžu podieľať na abrázii kornei. Medzi preventívne opatrenia v liečbe suchosti úst je intenzívna orálna hygiena, hlavne z pohľadu prevencie zubného kazu.  Medzi preventívne opatrenia suchosti nosa sa používajú „lavaže" nosa s odstránením krúst.  Prevenciou suchej pokožky je hlavne po sprchovaní, aplikácia krému a telového mlieka.

Pri systémovej liečbe sa aplikujú jednak nesteroidové antireumatiká, salicylaty, nízke dávky kortikoidov alebo antimaláriká.

Na záver by som rada zacitovala z jedného článku „Výchova pacienta založená na zásadách „poraď", „povzbuď" a „pouč" je jednou zo základných pilierov liečby pacientov so Sjögrenovým syndrómom."

( zdroj http://www.solen.sk/index.php?page=pdf_view&pdf_id=398 )

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ministra Gajdoša kritizuje za odklad nových stíhačiek aj jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda v budúcnosti, mal povedať minister obrany do konca septembra. Rozhodnutie chce oddialiť o rok, čo je podľa Ondrejcsáka zásadný problém

DOMOV

Ftáčnik vedie v prieskume na bratislavského župana

Jakubec nezískal ani dve percentá.

KOMENTÁRE

Ak nebudeme na Západe, budeme pod Ruskom

Amerika či Británia si môžu populizmus dovoliť, my nie.


Už ste čítali?