Klamstvo

Autor: Katarína Kralovičová | 4.8.2011 o 14:10 | Karma článku: 3,83 | Prečítané:  1120x

Je horšie oklamať alebo zraniť pravdou? Nekonečná debata. Klamári hovoria o milosrdnej lži, ktorá nebolí, pretože pravda by viac zranila. Nie je ale pravda, že väčšinou každá lož býva odhalená? A čo potom milí klamári? Myslíte si, že odhalenie klamstva bolí menej?

Hovorí sa, že každý klame. Je jedno prečo klame. A taktiež je jedno v čom klame. Proste pravdou je, že každý z nás niekedy zaklamal. Komu nato došli a komu nie? To vie každý klamár sám o sebe.  Inou vecou je ako človek dobre klame. Niektorí ľudia sú rodení klamári, ostatní sa snažia naučiť sa klamať. Niektorým to potom ide a niektorým nie. Kto sa chce naučiť dobre klamať, musí svojmu klamstvu najprv uveriť. Keď sa sám presvedčí o tom, že klamstvo nie je vlastne klamstvo, ide mu klamanie veľmi prirodzene.

Som zástancom hovorenia pravdy v každej situácii. Či má zraniť alebo nie. Je tiež pravdou, že klamať neviem. Každý mi to vidí na očiach, keď zaklamem. Tak neklamem. Učiť sa klamať, je podľa mňa strata času a síl. A nechápem ľudí, ktorí majú potrebu klamať. Zatiaľ mi to nikto, koho som pri klamstve prichytila, nevysvetlil inak ako vetou v úvode. „Pravda by ťa viac zranila." No škoda, odhalenie klamstva teda nebolo milí moji o nič menej bolestivejšie. Preto aj od ľudí v mojom okolí očakávam, že mi budú hovoriť pravdu v každej situácii. Čo sa ale v realite moc nestáva. Napriek mojim prosbám, že radšej budem trpieť pravdou ako jedného dňa zistiť, že som bola oklamaná.

Asi by som sa mala zmieriť s tým, že ľudia budú radšej klamať ako by povedali pravdu na rovinu. Snažím sa zmieriť sa s tým, ale teda úprimne sa musím priznať, že mi to vôbec ale vôbec nejde.

Takže pre všetkých klamárov krátky odkaz. Ak chcete klamať, tak klamte, ale mňa z toho radšej vynechajte. Pri mojom šťastí vždy jedného krásneho dňa dôjdem na to Vaše klamstvo.  Radšej nebudem súčasťou Vašich životov a preto majte ma natoľko radi, že ma necháte žiť  bez tých Vašich klamstiev. Skutočne mi klamstvo v živote chýbať nebude.

 

Nakoniec pripájam zopár výrokov o klamstve.

MIROSLAV SCHLESINGER: Najhoršie klamstvo je od priateľa, lebo dokáže aj zabiť.

OSCAR WILDE: Hovoriť pravdu je trápne, ale musieť hovoriť lži je omnoho horšie. 

LECH PRZECZEK: Lož má krátke nohy ale vie strašne rýchlo utekať. 

ALBERT EINSTEIN: Žiadny cieľ nie je tak vysoký, aby ospravedlnil nečestné metódy.

CATS JACOB: Hoci je klamstvo zázračne rýchle, pravda ho aj tak dobehne.

CLAPIERS LUC de, markíz z Vauvenargues : Všetci ľudia sa narodili úprimní a umierajú ako klamári.

CORNEILLE PIERRE : Klamár musí mať dobrú pamäť.

ČAPEK JOSEF: Násilie a klamstvo nebojujú, vraždia.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Exminister Janušek, ktorého súdia za nástenku, dohliada v Žiline na transparentnosť

Hlavní aktéri nástenkového tendra dnes žijú bežným životom. Napriek obžalobe a hrozbe dlhoročného trestu má byť jeden z nich prvkom verejnej kontroly.

KOMENTÁRE

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy odpútava pozornosť od úplatkov.

TECH

NASA oznámila obrovský objav, prečo sú vedci takí nadšení

Veď je to „len“ ďalšia hviezdna sústava.


Už ste čítali?